Slovo „doména“ je zkratka, správně bychom měli říkat „doménové jméno“. Je to unikátní adresa na internetu. Používá se tak, že se přímo píše do internetového prohlížeče a také tvoří část emailové adresy za @.

Z technického pohledu má doménové jméno hlavní funkci v tom, že nahrazuje složitý číselný kód přiřazený každému počítači připojenému k internetu (zjednodušeno). Tento číselný kód se .jmenuje IP adresa.

Doménové jméno můžeme velmi jednoduše přirovnat k něčemu, co dnes známe i z běžného života a to k adrese našeho bydliště, nebo adrese firmy. Každá budova má přidělenou adresu v podobě ulice, čísla popisného, města a PSČ. Pokud by tyto adresy neexistovaly, museli bychom na dopisy psát zeměpisnou šířku a zeměpisnou délku, abychom přesně určili adresáta našeho dopisu. A pokud bychom se chystali na návštěvu ke známým do nového bytu, potřebovali bychom navigační zařízení. Doménová jména jsou proto vlastně naše adresy v internetovém světě.

V dnešním světě už většina uživatelů k informacím na internetu přistupuje tak, že klikne na záložku uloženou v jejich počítači nebo v mobilním zařízení (chytrý telefon nebo tzv. tablet) anebo napíše název toho, co hledá do vyhledávače (např. seznam.cz). I k tomu je ale doménové jméno důležité. Všimněte si například, že na prvních místech ve vyhledávači se obvykle objeví  takové stránky, které ve svojí adrese (v doménovém jméně) mají přímo slovo nebo slova, která jste zadali pro vyhledání. Když například zkusíte na www.seznam.cz vyhledat slovo,které hledáte, na prvním místě ve výsledku vyhledávání  (tzn. až pod placenými odkazy) najdete stránku.

Doménové jméno tedy potřebujete tehdy, pokud chcete být na internetu vidět pod nějakým názvem – například názve firmy, spolku, produktu nebo pod svým vlastním jménem.